Kiedy potrzebne są usługi archeologiczne?

Usługi archeologiczne świadczą firmy archeologiczne specjalnie na to zadanie przygotowane. Do ich zadań należy między innymi nadzór nad budową, rozpoznawcze badania czy wykopaliska. Doświadczeni archeolodzy sprawnie i bezproblemowo realizują swoje zadania, nie przedłużając przy tym czasu budowy. Jakie konkretnie potrzebne są ich usługi?

Na czym polegają badania archeologiczne?

Badania i usługi archeologiczne potrzebne są w sytuacji, gdy na działce lub bezpośrednio obok niej, znajdują się stanowiska archeologiczne.

W takim wypadku przed uzyskaniem pozwolenia na budowę należy przeprowadzić badania archeologiczne. Nie w każdym wypadku trzeba badać całą działkę. Badania wykonuje się tylko dla terenu inwestycji, który leży w granicach stanowiska archeologicznego lub jest w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Należy również pamiętać, że badania archeologiczne robi się tylko na obszarze, na którym będą prowadzone prace ziemne. Są to między innymi:

  • wykopy pod fundamenty,
  • wykopy pod piwnice,
  • trasy przeprowadzenia mediów,
  • niwelacja terenu.

Podstawowe usługi archeologiczne

Przyjęło się, że najprostszą i najmniej inwazyjną formą wykopalisk archeologicznych jest właśnie ich nadzór. Zazwyczaj wysyła się wtedy na miejsce budowy doświadczonego eksperta, który kontroluje i dokumentuje wszelkie prace ziemne na konkretnym terytorium. Do tych prac zalicza się przede wszystkim korytowanie lub wykonywanie wykopów pod fundamenty.

Jeśli pojawią się odkrycia archeologiczne, archeolog od razu zajmie się ich badaniem i analizą. Bardzo ważną rolę w całym procesie odgrywa sam konserwator zabytków. Może on zarządzić, że na obszarze potencjalnej inwestycji właśnie konieczne będzie przeprowadzenie badań archeologicznych.

Do grupy pierwszych z nich zaliczają się między innymi badania powierzchniowe i sondażowe, nazywane wyprzedzającymi. Wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Ich głównym celem jest wstępne rozpoznanie terenu pod względem jego struktury oraz występowania ewentualnych zabytków.

Drugi typ dotyczy badań stricte wykopaliskowych. Wykopaliska archeologiczne, czyli na przykład badania ratownicze, stacjonarne badania systematyczne czy badania interwencyjne. Co istotne, są one prowadzone przed, jak i bezpośrednio w trakcie prac ziemnych. Ich celem jest zabezpieczenie i dokumentowanie zabytków na terenie inwestycyjnym.

Dzięki szerokiej ofercie usług archeologicznych, firma archeologiczna jest w stanie podejść do zlecenia kompleksowo. W ich kompetencjach należy zarówno praca papierowa, jak i praca w terenie, na działce. To ważny aspekt, ponieważ dzięki temu, konkretna ekipa pracuje w zgranym zespole, a przepływ informacji jest szybki i niczym nieprzerwany. Wykopaliska archeologiczne muszą być przeprowadzane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Prace w ziemi, jak i nadzór archeologiczny wiążą się z dużą odpowiedzialnością i podlegają nieustannej kontroli także innych organów.  Archeolodzy są tego świadomi, dlatego z taką pieczołowitością podchodzą do zleconych im przez klientów zadań.