Co robi archeolog? Ten zawód wciąż zaskakuje

Przeciętny człowiek rzadko zadaje sobie pytanie, co dokładnie robi archeolog. Ten zawód wciąż jest jeszcze nie do końca odkryty, a praca, jaka wiąże się z tą profesją, może zaskakiwać. Człowiek na tym stanowisku zajmuje się badaniem minionych kultur i cywilizacji oraz ich relacjami z otaczającym środowiskiem. Co więcej, jego umiejętności przydają się również przy innego typu pracach i zleceniach.  

Najważniejsze kompetencje archeologa

Praca archeologa to prawdziwe wyzwanie, które nie ma nic wspólnego z historiami przedstawianymi w popkulturze. Jego warunki pracy to raczej błoto, brud i piach a sama praca wymaga włożenia wysiłku fizycznego i pełnego zaangażowania.

Wykopaliska archeologiczne są okresowe i wiążą się z długimi wyjazdami, podczas których archeolodzy pracują intensywnie, nawet po kilkanaście godzin dziennie. Bycie archeologiem nie polega na codziennych, przełomowych odkryciach – to praca wypełniona żmudnymi badaniami nad ogromną liczbą zabytkowych materiałów, co wymaga nie tylko siły ale również umiejętności, precyzji oraz cierpliwości.

Archeolog również prowadzi badania archeologiczne, które bywają niezbędne podczas prac budowlanych. Zawiaduje on wówczas doświadczoną ekipą i gromadzi dokumentację potrzebną do przeprowadzenia prawidłowo nadzoru archeologicznego.

Wymagania na stanowisko archeologa

Zawód “odkrywcy”, oprócz dużej wiedzy historycznej, wymaga określonych kompetencji i predyspozycji. Archeolog pracuje często z wykorzystaniem obcojęzycznej literatury naukowej. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest więc konieczna, a innych – mile widziana i wręcz pożądana.

Archeolog musi być bardzo cierpliwy i dociekliwy. Badania i wykopaliska archeologiczne wymagają zaangażowania, a na rezultaty trzeba niejednokrotnie długo czekać. Ciągłe wyjazdy, praca w terenie w różnych warunkach atmosferycznych – to wszystko oznacza, że archeolog powinien cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Powinien posiadać też zdolności manualne – nieodłączną częścią prac na wykopaliskach jest sporządzanie dokumentacji rysunków zabytków. W tym kierunku wymagana jest więc wiedza specjalistyczna i techniczna.

Człowiek na tym stanowisku może pracować w wielu miejscach, a jego chęć wykonywania tego zawodu najczęściej wywodzi się z zainteresowania konkretną epoką lub obraniem konkretnej ścieżki kariery. Na tym stanowisku można najczęściej:

  • prowadzić prace wykopaliskowe zarówno w Polsce, jak i w każdym innym zakątku świata;
  • być wykładowcą na uczelniach wyższych
  • być pracownikiem w muzeach, archiwach i innych instytucjach kulturalno-historycznych;
  • pracować w firmie prywatnej (lub być jej właścicielem) zajmującej się nadzorem archeologicznym podczas prac budowlanych, np. przy budowaniu dróg i autostrad, ale także podczas budownictwa mieszkaniowego;
  • być rzeczoznawcą ministra kultury ds. archeologii (po spełnieniu pewnych wymagań formalnych).

Ścieżka kariery dla tej specjalizacji jest więc bardzo szeroka. Niewielu zdaje sobie sprawę z możliwości obrania wielu kierunków podczas wykonywania tego zawodu. Najważniejsze jest jednak dobre i rzetelne wykształcenie – dzięki niemu pracownik jest w stanie rozwijać dziedzinę, w której działa i ma realny wpływ na wiele czynników towarzyszących.