Czym są usługi archeologiczne i co dokładnie obejmują?

Usługi archeologiczne kojarzą się ze skomplikowanymi pracami i wielkimi odkryciami w wykopaliskach, zazwyczaj w egzotycznych miejscach. Niewiele ludzi zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że takie badania okazują się być niekiedy również konieczne w przypadku budowy domu lub garażu. Co dokładnie obejmują takie badania w terenie?

Wykopaliska archeologiczne – kiedy są potrzebne?

Archeolodzy w głównej mierze pracują w ziemi i ich praca polega na odkrywaniu tego co w ziemi ukryte. Choć ich działania kojarzą się większości z wielkimi wykopaliskami i egzotycznymi wątkami, bardzo często można ich spotkać również na zwykłej działce przygotowanej pod zabudowę domu lub garażu. Wszystko zależy od tego, gdzie taki plac budowy się znajduje.

Korzystanie z firm archeologicznych jest konieczne w sytuacji, gdy działka umiejscowiona jest w na stanowisku archeologicznym lub w jego bezpośredniej bliskości. Zdarza się również że obszar na którym chcemy postawić dom czy też garaż jest pod ochroną konserwatora zabytków. W takich sytuacjach Wojewódzki Konserwator Zabytków może wymagać przeprowadzenia badań archeologicznych w danym miejscu lub zlecić nadzór archeologiczny.

Również większe inwestycje budowlane powinny być poprzedzone specjalnymi badaniami. Oszczędzą one sporo czasu oraz kosztów w przypadku konieczności ich przeprowadzenia w trakcie kolejnych etapów budowy. Wyniki audytu przeprowadzonego przez archeologa daje pewność, że plac jest gotowy do rozpoczęcia inwestycji. Profesjonalne firmy archeologiczne obejmują zakresem wykonywanych usług zarówno badania poprzedzające rozpoczęcie budowy, jak i zadbają o nadzór podczas budowy.

Jak wygląda nadzór archeologiczny podczas budowy?

Firma archeologiczna, której powierzony został dozór nad działką, ma za zadanie głównie wnikliwie obserwować prace budowlane. Niezbędne jest również wykonywanie dokumentacji fotograficznej stanu wykopalisk, a  po takiej obserwacji musi również  stworzyć sprawozdań z prac.

Te działania przeprowadzane w ramach szeroko rozumianego „nadzoru archeologicznego” mają na celu ewentualne wykrycie i zabezpieczenie zabytków, które mogą znajdować się pod określonym miejscem.

Nadzór archeologiczny nie jest ani kosztowny, ani nie zabiera zbyt dużo czasu. W większości przypadków, jeżeli jest on przeprowadzany prawidłowo, absolutnie nie przedłuży on czas trwania budowy.

Etapy prac archeologicznych

Proces badań archeologicznych podzielony jest zazwyczaj na dwa etapy. Pierwszy z nich nierozerwalnie łączy się z formalnościami. Potrzebne są konkretne uzgodnienia, pozwolenia, decyzje. Podstawą jest decyzja zezwalająca przeprowadzenie badań archeologicznych. Wystawia ją właściwy dla placu budowy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków lub jego Delegatura. Pismo to wydawane jest na podstawie składanego wniosku wraz z odpowiednimi załącznikami, m. in. promesą jednostki muzealnej gotowej przyjąć materiał zabytkowy, planem badań archeologicznych itd. W tym miejscu to firma archeologiczna przejmuje wszelkie obowiązki dotyczące dalszych kroków prawnych.

Drugi z etapów jest już ściśle związany z pracą w terenie. Ma ona na celu zabezpieczenie, udokumentowanie i opracowanie zniszczonych w trakcie trwania inwestycji warstw, obiektów i zabytków o znaczeniu archeologicznym. Takie działania przeprowadzane są zgodnie z ustalonym harmonogramem i nie przedłużają prac budowlanych.

Pracę są efektywne, dzięki nowoczesnemu sprzętowi, który pozwala na znaczne skrócenie czasu dokumentacji oraz na podniesienie jej jakości. Wykorzystywany jest w tym celu dron z kamerą 4K czy nowoczesne wykrywacze metali.

Archeolodzy przygotowani są do swojej pracy, dzięki doświadczeniu, które zbierają na co dzień. Ich praca jest niejednokrotnie konieczna, by móc przeprowadzić dalsze prace remontowe lub budowlane.